Odpowiedni wózek dla dziecka to nie tylko kwestia jego wygody i bezpieczeństwa, ale również komfortu rodziców. Dlatego też jego wybór należy przede wszystkim oprzeć na analizie dokładnych potrzeb i oczekiwań. Na rynku spotkać możemy wiele ich rodzajów. Głębokie, spacerowe, do joggingu, bliźniacze- wybór jest naprawdę szeroki. Dlatego warto wiedzieć czym się różnią i w jakie potrzeby idealnie wpisują.

Wózek głęboki – pierwszy wózek dziecka


To w nim dziecko przemieszcza się ulicami miasta w pierwszych miesiącach swojego życia. I chociaż wyłącznie w nim leży, a jego konstrukcja wydaje się niezwykle prosta, są pewne cechy, na które podczas wyboru należy zwracać szczególną uwagę. Pierwszą z nich jest amortyzacja. Dla dziecka i niemowlaka, które leżą i nie potrafią same nawet odwrócić się na bok, jest ona szalenie ważna, bo gwarantuje komfort jazdy. Chroniąc przed wstrząsami, zapewnia maleństwu spokój, a i rodzicom znacznie przyjemniej taki wózek się prowadzi.

Kolejną ważną cechą jest długość gondoli. Rodzice patrząc na swoje maleńkie dziecko, widzą w nim okruszynkę, która w pierwszych dniach swojego życia „tonie” w wózku. Pamiętajmy jednak, że dziecko rośnie bardzo szybko w pierwszych miesiącach swojego życia. Co więcej, gdy przychodzi czas jesiennych chłodów, a później zimowych temperatur, gondola musi pomieścić nie tylko dziecko, ale również śpiworek czy dodatkowe kocyki okrywające nóżki.

Koła i stelaż. To kolejne elementy, na które warto zwrócić uwagę. W przypadku kół najlepiej sprawdzają się pompowane, które zapewniają i dziecku i dorosłemu większą wygodę jazdy. W przypadku stelaża, najlepszym wydaje się wykonany z aluminium. W porównaniu do stalowego jest on znacznie lżejszy, co sprawia, że i prowadzenie, jak i wnoszenie wózka jest łatwiejsze.

Budka i składanie wózka. Mówiąc o cechach dobrej gondoli nie sposób nie wspomnieć o dużej, wygodnej, wykonanej z oddychającego materiału budki. Ważne, by jej składanie i rozkładanie było proste, a ona sama na tyle szeroka, by doskonale chroniła dziecko przed czynnikami atmosferycznymi, czy mechanicznymi. Poza tym konstrukcja wózka powinna być na tyle wygodna, by jego złożenie i schowanie do samochodu zajmowało chwilę.

Spacerówka – na długie miesiące życia

Wózkiem, z którym dziecko ma najdłuższy kontakt jest spacerówka. Do niej przesiada się, gdy tylko potrafi już samodzielnie siedzieć i najczęściej za

pomocą tego wózka porusza się aż do 3 roku życia (a niekiedy i dłużej). Dlatego też i ten wózek warto wybierać świadomie, zwracając uwagę na pewne cechy, które przekładają się zarówno na komfort dziecka, jak i osoby prowadzącej.

Wybierając taki wózek, należy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie będziemy się nim poruszać. Jeżeli pod uwagę bierzemy wyłącznie spacery miejskimi uliczkami, możemy wybrać lżejszy model o mniejszych kółkach. Jeżeli natomiast kochamy spacery leśne, parkowe czy po terenach wyboistych, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie wózek masywniejszy o małych kołach z przodu i dużych z tyłu.

Poza kołami, przy wyborze spacerówki uwagę należy zwrócić również na oparcie, które najlepiej, jeśli jest rozkładane. Małe dzieci często zasypiają podczas spacerów. Jeśli oparcie się nie rozkłada, dalsza jazda jest dla dziecka bardzo niewygodna i męcząca, a po przebudzeniu najczęściej płacze ono z powodu zdrętwienia. Możliwość odchylenia na płasko gwarantuje natomiast komfort jazdy w każdych warunkach. Podobnie jest z regulowanym podnóżkiem, który pozwala dziecku przyjąć pozycję wygodną do spania.

Do pozostałych cech spacerówki, na które warto zwrócić uwagę należą: możliwość składania do małych rozmiarów, łatwość podbijania i prowadzenia, wielkość i dostępność kosza, a także trudność odpięcia szelek zabezpieczających dziecko przed wypadnięciem.

3w1 czyli jeden wózek, kilka funkcji

Głęboki, spacerowy i do tego z możliwością zainstalowania fotelika samochodowego- to właśnie jest wózek wielofunkcyjny. Kupując go z pewnością oszczędzamy i czas i pieniądze. Jeden stelaż służy do instalacji góry dostosowanej do wieku dziecka i naszych potrzeb. W pierwszych miesiącach na zmianę możemy używać nosidełka (gdy przejażdżka wózkiem jest krótka, a podróżujemy autem) lub gondoli, gdy dziecko jeździ w wózku kilka godzin. Gdy podrośnie, fotelik dalej będzie służyć do transportu autem, a spacerowa góra do wypraw w terenie. Wybierając taki wózek warto zwrócić uwagę, czy fotelik jest w zestawie, czy też należy go osobno dokupić.

Podwójne szczęście, podwójny wózek

Wózek bliźniaczy to rozwiązanie dedykowane nie tylko rodzicom bliźniaków, ale także rodzicom dzieci, u których różnica wieku wynosi rok. Wózki te dostępne są w różnych wersjach: spacerowej, głębokiej (typowo dla bliźniaków) oraz głęboko-spacerowej i w wersji 3w1 (idealnej dla starszego i młodszego rodzeństwa). W przypadku wózków 2w1 i 3w1 instalacja góry dostosowana jest do wieku i potrzeb dzieci. Podczas, gdy z jednej strony może znajdywać się gondola dla młodszego dziecka, z drugiej może być zainstalowana spacerówka.

Podwójne wózki dostępne są zarówno w wersjach, gdzie gondole znajdują się obok siebie, jak i w wersjach, gdzie jedna znajduje się za drugą. W przypadku tych drugich, istnieją modele z obracanymi siedziskami, dzięki czemu można dowolnie zmieniać ich ustawienia względem siebie, by dzieci jechały twarzami do siebie, czy odwrócone plecami. Warto też podkreślić, że pomimo większych gabarytów takiego wózka, wcale nie musi być on bardzo ciężki. Aluminiowa konstrukcja sprawia, że jego waga nie jest duża, a zwrotne i mocne kółka ułatwiają powadzenie.

Wózki dla aktywnych mam

W ostatnich latach na rynku coraz większą popularnością cieszą się wózki do joggingu oraz przyczepki rowerowe, które wpisują się w potrzeby aktywnych mam.

Fit Mama to pojęcie niezwykle modne, oddające pragnienia kobiet, aby po ciąży wrócić do formy i pomimo opieki nad dzieckiem, która absorbuje mnóstwo czasu, zadbać o swoją sylwetkę. I to z myślą o takich mamach zaprojektowane zostały joggery, wózki lekkie, łatwe w prowadzeniu i niezwykle zwrotne. Wyróżniają je duże, w niektórych modelach rowerowe wręcz koła (z przodu sztywne bądź obracające się o 360 stopni, by nie stanęły w poprzek) oraz mała ilość ruchomych części. Poza tym wózki takie mają aerodynamiczne kształty skutecznie zmniejszające tarcie. Dzięki temu bieganie z takim wózkiem jest czystą przyjemnością.

Dla mam kochających rowery doskonałym rozwiązaniem stają się natomiast wózki w formie przyczepek rowerowych. Nowoczesne modele są nie tylko niezwykle wygodne i bezpieczne dla dziecka, ale też pozwalają mu zachwycać się widokami wokół niego. Przymocowane do roweru, stanowią niewielkie obciążenie. Skrętne, stabilne, nawet w przypadku wywrotki roweru zachowują swoją pozycję.

Spacerowe, głębokie, 3w1, joggery- wybór wózków dla dzieci jest niezwykle szeroki. Dokonując go należy zawsze szukać modelu, który doskonale wpisze się w nasze potrzeby i oczekiwania. Zupełnie innego wózka szukają rodzice spacerujący z jednym dzieckiem po wyboistych górskich ścieżkach, a innego Ci, którzy mają dwójkę dzieci i spacerują wyłącznie miejskimi uliczkami. Bez względu jednak na to, jakiego modelu szukamy, zawsze wybierajmy komfort i bezpieczeństwo. Stawiajmy na rozwiązania trwałe i solidne. Dzięki temu każda chwila spędzona na świeżym powietrzu będzie czystą przyjemnością.