Jaki wózek dziecięcy kupić – nowy, czy używany?

Wózek to jeden z większych wydatków, jaki czeka przyszłych rodziców. Nic więc dziwnego, że chcemy dokładnie zaplanować ten zakup i nabyć jak najlepszy sprzęt dla naszego dziecka. Nowe wózki potrafią zaskoczyć swoją ceną, są jednak wyposażone w nowoczesne rozwiązania, które wpływają na bezpieczeństwo i komfort naszego malucha. Z kolei używane wózki są znacznie tańsze, lecz jesteśmy zmuszeni wybierać z tego, co ktoś nam zaoferuje. Jaką zatem podjąć decyzję?

 Stawiamy na nowy wózek


Kupując nowy wózek, możemy samodzielnie zadecydować o każdym szczególe, jak na przykład kolor, czy materiał. Warto zainwestować w model, który niezależnie od koloru posiada na budce oraz gondoli materiał odporny na brud, po którym błoto lub woda spływa, a nie wsiąka. Utrzymanie go w czystości jest niezwykle łatwe – wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. Dodatkowo istotna jest także amortyzacja wózka, dzięki której dziecko nie jest narażone na zbyt duże wstrząsy podczas poruszania się wózka po nierównych nawierzchniach.

Decydując się na nowy model, możemy też przebierać w dodatkowych akcesoriach, które przydadzą się w codziennym użytkowaniu, takie jak parasolka, która chroni dziecko przed słońcem oraz deszczem, śpiworek do gondoli, który ochroni niemowlę przed niską temperaturą i zmarznięciem, czy też moskitiery, by uchronić dziecko przed owadami i bolesnymi ukąszeniami, a także folie przeciwdeszczowe.

A może jednak używany?

To rozwiązanie zyskuje coraz więcej zwolenników. Dlaczego? Ponieważ jest to tańsza, a wcale nie gorsza opcja.

Po pierwsze – wózek po jednym dziecku wcale nie musi być zniszczony. Oczywiście nie każdy szanuje sprzęt w takim samym stopniu, lecz możemy wyszukiwać jedynie zadbanych i mało zużytych egzemplarzy. Większość rodziców sprzedaje wózek po roku użytkowania, sami więc pomyślmy – takie elementy jak rączka, hamulce, czy szkielet wózka są jak nowe, jeśli korzystamy z wózka zgodnie z jego przeznaczeniem.

Weźmy również pod uwagę to, że używany wózek jest już przetestowany. Oczywiście przy zakupie nowego również czytamy liczne opinie, które zostały napisane przez rodziców, chociaż nie wiemy tak dokładnie, czy to prawdziwi użytkownicy, czy może pracownicy sklepu z wózkami dziecięcymi. Kupując używany wózek, oceniamy od razu jego jakość – skoro po roku użytkowania praktycznie nic się w nim nie zmieniło i wciąż działa bez zarzutów, oznacza to, że warto w niego zainwestować.

Największą korzyścią takiego rozwiązania jest przede wszystkim cena. Podczas gdy nowe modele kosztują nawet kilka tysięcy złotych, używany wózek kupimy za połowę, a nawet za 1/3 ceny sklepowej. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo pieniędzy, a nasz maluch odczuje taki sam komfort, jak w nowym wózku.

Na co zwrócić uwagę?


Obojętnie, czy zdecydujemy się na kupno nowego, czy też używanego wózka musimy przede wszystkim myśleć o wygodzie i bezpieczeństwie naszego dziecka. Warto zwrócić więc uwagę na pewne detale, które muszą znajdować się w naszym wózku. Wózek powinien posiadać atesty, czyli znaki bezpieczeństwa, wyrażone jest to za pomocą dużej litery B umieszczonej w trójkącie. Przyznawane są na podstawie opinii Państwowego Zakładu Higieny.

Koła wózka powinny być duże i pompowane, sprawdzą się dzięki temu podczas dłuższych spacerów i na nierównym podłożu. Najlepiej wybrać wózek z 4 kołami, oznacza to większą stabilność i możliwość manewrowania wózkiem, 3 koła mogą okazać się niewygodne w użytkowaniu. Zwróćmy uwagę na stelaż wózka, od niego zależy waga naszego wózka. Najlepiej wybrać aluminiowy, ponieważ jest najlżejszy, dzięki temu pozostając samemu z maluchem i wybierając się na spacer, z łatwością poradzimy sobie z ewentualnym zniesieniem wózka.

Ważne są także hamulce – powinny blokować oba koła jednocześnie, po zablokowaniu wózek nie powinien mieć możliwości poruszania się do przodu. Najlepiej przetestować je na pochyłym podłożu, by upewnić się, że działają i dadzą bezpieczeństwo naszemu dziecku. Wysokość rączki musi być regulowana, by każdy prowadzący wózek mógł odpowiednio ją dostosować do swojego wzrostu. Dzięki temu prowadzimy wózek komfortowo i zmniejszamy ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.

Gdzie rozglądać się za wózkiem?

W dobie nowoczesnych technologii najlepszym rozwiązaniem jest internet – znajdziemy tam mnóstwo witryn, takich jak allegro.pl, czy olx.pl, gdzie aż roi się od ogłoszeń dotyczących sprzedaży wózków dziecięcych. To bardzo dobra forma zakupu, ponieważ możemy dokładnie poczytać o danym modelu, obejrzeć zdjęcia i spokojnie przemyśleć swoją decyzję, a także ewentualnie skontaktować się ze sprzedającym. Dobrze jest szukać wózka w swojej miejscowości lub chociaż województwie, by móc na żywo zobaczyć produkt.

Możemy też zamieścić w gazecie ogłoszenie o tym, że poszukujemy wózka dziecięcego i podać nasze wymagania, niektórzy rodzice sami też publikują ogłoszenia dotyczące sprzedaży. W pierwszej kolejności porozmawiajmy jednak z rodziną lub znajomymi, czy czasem ktoś z nich nie ma na sprzedaż wózka dziecięcego – w ten sposób kupimy pewny i sprawdzony sprzęt w jeszcze atrakcyjniejszej cenie.